Haber Tahtası

Muhtarlar Derneği Başkanından, AK Parti İl Başkanına Cevap

muhtarlar-dernegi-baskanindan-ak-parti-il-baskanina-cevap

Maltepe Mahallesindeki, Maltepe parkı ile ilgili mahallelinin, Muhtarlarıyla birlikte yapmış olduğu protesto sonrası AK Parti İl Başkanı Ali ÇETİNBAŞ'ın "Belediye yapacağı işi Muhtarlara mı Soracak!" sözleri tepkiyle karşılanmış ve Muhtarların tepkisine yol açmıştır. Bu manada Kütahya Muhtarlar Derneği Başkanı Zekeriya YILMAZ bir basın toplantısı düzenledi.
07 Haziran 2017 Çarşamba 17:40

Muhtarlar Derneği Başkanı Zekeriya YILMAZ: "Geçtiğimiz günlerde basında ve sosyal medyada AK Parti İl Başkanı Sayın Ali ÇETİNBAŞ tarafından yapacağımız işi muhtarlara mı soracağız başlığı altında açıklamalarda bulunmuştu.

Elbette seçilmiş siyasetçiler, seçmenlerine vaat ettikleri işleri hayata geçirmek için gayret gösterirler. Bunun için de parti programlarını uygularlar.Bir siyasi partinin ne şekilde teşkilatlanacağı, vatandaşlara nasıl ulaşacağı, çalışma kuralları siyasi partilerin tüzüğünde belirtilmiştir. Hiçbir kişi, kurum veya seçilmiş muhtarların, siyasi partilerin iç işlerine müdahale etmek gibi bir tutum içerisinde olmaması gerekir, doğru olan da budur.

Belediyeler kentlere hizmet ederken, kent sakinlerinin sivil toplum örgütlerinin, mahalle muhtarlarının görüşlerine başvurmak suretiyle onların da görüşlerini alırlar. Bu uygulama yerel yönetimlerde "Katılımcı Demokrasi" olarak isimlendirilir. Buraya kadar hiçbir sorun yok.

Sayın ÇETİNBAŞ, ancak siz kalkar yapacağımız işi muhtara sormayız derseniz, size belediye kanunu hatırlatmak bizim vazifemiz olur.

5393 sayılı Belediye Kanunun 9. Maddesini görmezden gelir de hizmet etmek için size mi soracağız derseniz, bizim diyeceklerimizi kanun maddesi söyleyecektir.

Madde 9 2. Fıkra, Muhtar mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ihtiyaçları belirlemek, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalle ile ilgili konularda görüş bildirmek, diğer kurumlarla iş birliği yapmak ve kanunlarla verilen diğer yapmakla yükümlüdür.

Madde 9 3. Fıkra, Belediye mahallenin ve muhtarlığın ortak isteklerini göz önünde bulundurur ve hizmetlerin mahallenin ihtiyaçlarına uygun biçimde yürütülmesini sağlamaya çalışır.
Sayın ÇETİNBAŞ, bilinmelidir ki, biz Muhtarlar olarak her bir Muhtarımız tüm siyasi partileri destekleyen, vatandaşlarımızın oylarını alarak seçilmiş olup; Devletine ve Milletine hizmet etmek için bu şerefli görevi yapmak üzere yola çıkmışlardır. Ayrıca Devletimize bağlı, Devletimizin her bir kamu kurum ve kuruluşlarını severek görevlerini yapmaktadırlar.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi,

* Muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapıyorlar.

* Türkiye'nin her konuda Muhtarlara ihtiyacı var.

* Birlikte bu mücadeleyi vereceğiz, birlikte bu günün Türkiye'sini inşa ettik, inşallah geleceğe de birlikte yürüyeceğiz.

Sayın ÇETİNBAŞ, bizler bu düsturla terbiyemizi aldık ve bu düsturla ülkemizin, şehrimizin ve mahallelerimizin hizmetkârlarıyız.

Her bir Muhtarımız, mahallesinin sıkıntılarını gerekli kurumlara ileterek, köprü vazifesi kurmaktadır ve kuracaktır. Her bir muhtarımız, kanunlar çerçevesinde halktan almış olduğu bu sorumluluğu gerçekleştirir ve gerçekleştirecektir" dedi. - DORUK


Haber okunma sayısı: 2199Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


KÜTAHYA - HAVA DURUMU

KUTAHYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
3973 hit, 460 ziyaretçi, 505 ziyaret
Bu ay:
37412 hit, 4554 ziyaretçi, 5050 ziyaret
Toplam:
1037289 hit, 224073 ziyaretçi, 314353 ziyaret