Haber Tahtası

Zeytin Dalı

Av. M. Sabit ÖZDOĞLAR - Gözlem

Av. M. Sabit ÖZDOĞLAR - Gözlem

E-Posta :

 Üretim Reform Paketi adı altında yeni bir Yasa hazırlandı. TBMM de alt komisyonda görüşülüp kabul edildi. Söz konusu yasa tasarısı zeytincilik ve zeytinyağcılığı öldürmekte ısrarlı görünüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca hazırlanan “Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişikliğe Dair Kanun Tasarısı zeytinliklerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onayıyla imar faaliyetleri yapılabileceği hükmü getiriliyor.


Tasarı TBMM’den geçip yasalaşırsa zeytinliklerin büyük bölümü madencilik ve enerji yatırımlarına açılabilecek. Bu alanlarda alışveriş merkezleri, rezidanslar, konut yapılabilecek. Bu nasıl bir mantıktır? Bütün dünya zeytin ve zeytinyağını insanoğlu için en şifalı besin kaynaklarından kabul ederken bizim ülkede devlet eliyle zeytincilik öldürülmeye çalışılıyor.

Söz konusu Zeytincilikle ilgili yasa Atatürk döneminde onun emriyle koruma ve geliştirme amaçlı hazırlattırılmış 1939 yılında yürürlüğe girmiş ve o tarihten beri değiştirilmemiştir.2003 yılında beri çeşitli tarihlerde 7 kez TBMM ne gelen zeytinliklerin durumuyla ilgili yasa meclisten geçememiştir. Bu kez sevk edilen yeni yasa  alt komisyonda kabul edilmiştir.

Bu yasa değişirse…. Bir dönüm alanda 15 den az zeytin ağacı varsa o alan zeytinlik kabul edilmeyecek, peki bu ne anlama geliyor ? Türkiye’de toplam 170 milyon zeytin ağacı var. Bunların 120 milyonu zeytinlik vasfından çıkarılacağı anlamına geliyor! Bu işle alakası olan herkes gayet iyi biliyor ki Türkiye’deki zeytinliklerin % 70 inde dönüm başına 10-12 ağaç bulunuyor,

Zeytin ağacı kesenlere ağaç başına iki bin lira ceza getiriliyor, yani arazide 16 zeytin ağacı varsa kes iki tanesini öde 4 bin lira cezayı zeytinlik alanı çıktı mı zeytinlik olmaktan evet çıkıyor bu yasaya göre

Ya bugünkü, çağdaş Türkiye’de? Yıllar önce Soma’nın canım zeytinliklerini yok edip maden yataklarına açılması beraberinde çeşitli felaketler getirmedi mi? Bir zamanlar yeşiliyle ünlü Soma kömür madenciliği yüzünden kapkara bir ilçe haline gelmedi mi? Eski çağlarda olsa zeytinlikleri yok edip bu alanları madenciliğe açanların üzerinden tanrıların laneti eksik olmayacak denilebilirdi. İnsanlarımızın artık kendi değerleri ve zenginliklerine sahip çıkarak rant ve yapılaşma uğruna böylesine şifalı ve kutsal sayılan ağaçların katledilmesine göz yummamaları gerekiyor. 

Yeni Yasa ile zeytinlik alanları koruma kurulları oluşturuluyor, Zeytinliklerin korunmasına ve imara açılmasına bu kurul karar verecek, Bu kurul Vali ve Valinin emrindeki bürokratlardan oluşacak. Tabii ki Valiler Hükümet emrinde olacağına göre bağımsız karar vermeleri imkansız olacaktır.

Halen yürürlükte olan yasaya göre ”Zeytin sahaları içerisinde ve bu sahalara 3 kilometre mesafede kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz, işletilemez” denilmektedir. Ancak diye başlayan yeni tasarıya göre “alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartı ile kamu yararı için yatırımlara izin verilir” ibaresi yer almaktadır.

Dileğimiz;  sağduyulu milletvekillerimizin genel kurul’da bu yasasa bir kez daha dur diyebilmesi.

İzlenme: 340 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÜTAHYA - HAVA DURUMU

KUTAHYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
3973 hit, 460 ziyaretçi, 505 ziyaret
Bu ay:
37412 hit, 4554 ziyaretçi, 5050 ziyaret
Toplam:
1037289 hit, 224073 ziyaretçi, 314353 ziyaret