Haber Tahtası

Sorun Yanıtlayalım

Cüneyt KÖŞE - Tüketici Köşesi

Cüneyt KÖŞE - Tüketici Köşesi

E-Posta : tuketicihareketidernegi@gmail.com

Sevgili Tüketici dostlarım, bu hafta yine sizlerden çok sayıda e-posta ve telefon aldık. Sorularınızın yanıtlanmamasına sitem ediyorsunuz. Sorularınızın yanıtlarını mutlaka bulacaksınız. Aynı konuda sorulan soruların tekrarları sizi sıkacağını düşündüğümüzden gelecek sayılara aktardığımızı belirtiyor, sabrınız ve teveccühleriniz için teşekkür ediyoruz. Gelelim bu haftaki sorularımızın yanıtlarına:

Tüketici Münir Pesent: Bir mağaza ile ilgili bir sorunum var. Yatak odası takımı almıştım, sorunlu çıktı. Çözüm bulamıyorum. Ne yapmam gerekir? Saygılar.

Cüneyt KÖŞE (TH): Münir bey, mobilyanın sorunlu olduğunu yazılı olarak ihbar edin. İhbarda paranızın iadesini de talep edin. Olumlu dönüş yapılmazsa aldığınız mobilyanın değeri 2320 TL’nin altında ise bağlı bulunduğunuz kaymakamlıktaki Tüketici Hakem Heyetine, üstünde ise tüketici mahkemesinde dava açarak bedelinin iadesini talep edebilirsiniz.

 

 

Tüketici Mehmet Kara : Dört gün önce 2.el bir araç satın aldım. Aldığım günden beri sürekli yolda seyir halindeyken stop ediyor. Araştırmalarıma göre beyin arızalıymış. Satıcının (galeri değil şahıs) bu sorunu bilmemesine imkân yok. Böyle bir durumda satıştan cayma hakkım var mıdır? Veya ne gibi haklarım vardır?

TH: Tüketici Mahkemesinin görev alanına girmesi için satıcının tacir olması gerekir. Genel Mahkemelerde hakkınızı arayabilirsiniz.

 

 

Tüketici Ali Kaya: Son 3 gündür ilçeye 15 km uzaklıktaki evimde sürekli elektrik kesiliyor. Günde ortalama 20-50 defa kesiliyor bazen 1 dakika sonra, bazen 5 dakika, bazen de 2 saat sonra geri geliyor. Bazen elektrik kesikken 1 saniyeliğine elektrik gelip geri gidiyor. Mesela dün gece hep kesikti ama en az 15 defa elektrik bir kaç saniyeliğine gelip geri gitti. Böyle bir durumda ne gibi haklarımız var? Varsa bu kesintileri nasıl ispatlayabiliriz? Not: Elektronik eşyalarımızda herhangi bir hasar oluşmadı.

TH: Ali  bey hasar oluşup oluşmaması önemli değil. İmar alanı içindeki kullanıcılar için bildirimsiz olarak Alçak Gerilim abonelerinde 48 saat veya 56 kez, Orta Gerilim abonelerinde 24 saat veya 56 kez, bildirimli olarak ise AG abonelerinde 24 saat veya 6 kez, OG abonelerinde 16 saat veya 4 kez elektriği kesilen aboneye tazminat ödenmesi zorunlu. Ayrıca bildirimli olsa dahi 12 saatten fazla elektrik kesintisi yapılamaz. Sizin bu sorununuzdan dolayı dağıtım şirketine müracaat edip tazminat alabilirsiniz. Dağıtım şirketi itiraz ederse kesinti tespit cihazı taktırabilirsiniz.

 

 

Tüketici Remzi Dervişoğlu : Merhabalar, üç ay önce bir telefon aldım. Dün aynı telefondan bir tane daha almak istediğimde bu telefonun üretimini fabrikanın durdurduğunu söylediler. Üç ay önce aldığım telefon fabrika satışı yok. Bu durumda ne yapabilirim?

TH: Remzi bey, telefonun üretimini veya satışını fabrika durdurabilir. Böyle bir hakları var. Ancak yedek parça aksesuar gibi aksamlarını size temin etmek zorundalar. Yani bu durumda yapacağınız bir şey yok.

 

 

Tüketici Mehmet Şen : Eskişehir’deki büyük bir mağazadan, katalog üzerinden oturma grubu siparişi verdik. Bir hafta sonra iptal etmek istedik, iptal etmiyorlar. Bu durumda Tüketici mahkemesine müracaat etsek ne sonuç çıkar?

TH: Mehmet bey, mağazadan aldığınız sipariş usulü satışlar perakende satış olarak geçtiği için iade hakkınız yoktur.

 

 

Tüketici Zehra YAKUPOĞLU: Gecen ayın başında yeni bir eve kiracı olarak taşındık. Ayın dördünde oğlumun ameliyatı sebebiyle şehir dışına çıkmak durumunda kaldık. Biz evde yokken hiç bir ihtar gönderilmeden 10 TL’lik elektrik borcu yüzünden elektriği kesmişler ve buzdolabımda ne varsa çözülüp mutfağa akmış.  Zararım en az 300, 400 TL var. Tüketici mahkemesine başvuru yapsam zararımı karşılarlar mı? Acaba yardımcı olabilir misiniz?

TH:  Evinizin elektriği eski bir borçtan ötürü kesilmiştir. Kesme işlemi yapılabilmesi için son gün ödenmeyen faturaların son ödeme tarihinden itibaren bir “Kesme İhbarı” bırakılıp 5 iş günü süre tanınması ve bu süre dolmadan kesilmemesi yasal zorunluluktur. Bu süreler içinde kesme yapılmış ise firma kanuni hakkını kullanmış demektir.  Siz bu süreleri taşımadığını düşünüyorsanız tüketici mahkemesine değil Tüketici Hakem Heyetine müracaat etmeniz gerekiyor.

 

Sağlıklı ve sorunsuz günler dileğiyle.

İzlenme: 290 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

KÜTAHYA - HAVA DURUMU

KUTAHYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
820 hit, 92 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu hafta:
820 hit, 82 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu ay:
25439 hit, 2038 ziyaretçi, 2320 ziyaret
Toplam:
934270 hit, 214414 ziyaretçi, 301568 ziyaret