Haber Tahtası

BU NE HAL KÜTAHYA

Hüdayim GÜLER - Dostça

Hüdayim GÜLER - Dostça

E-Posta :

 Beylerbeyi şehri Kütahya.. Orta Anadolu Bölgesine açılan kapı olarak Ege Bölgesinin en uç şehri konumunda olan Kütahya.

Tarihi zenginlikleri yanın sıra Yeraltı zenginlikleri ve kaplıcaları ile bir türlü tanıtımı yapılamamış Kütahya ..
Ama asıl tanıtımı, veya akıllarda kalan ve kitaplara konu olan çiniciliği bir türlü ön plana çıkarılamamış bir garip şehir kütahya.
Garipliğinin..öksüzlüğünün...sahipsizliğinin yanı sıra birde yönetim beceriksiziliğinin eklendiği bir mahzun şehir Kütahya.
Hani der ler ya '' Ne verirsen elinle..o da gider seninle''
Evet elimizle teslim ettiğimiz Kütahya bakın ne  hale geldi..!!
Son zamanlarda gercekden bir başka şehir oldu Kütahya, bu zamana kadar yapılmayanların yapılmaya başlandığı, alışık olmadığımız hareketlerin hız kazandıığı bir şehir oldu Kütahya.
Neden bu hale geldi..neden bu tür eylem ve hareketlere maruz kaldı Kütahya.
Hani derler ya...Kediyi bile bir köşeye sıkıştırırsan Aslan kesilir diye...aynen öyle olmuyormu sizcede...?
Maltepe mahallesi sakinlerinin, Maltepe parkının bakımsızlığı, ilgisiziligi ve can güvenliği olmaması ile ilgili başlattığı protesto gösterisi ve sorunların anlatıldığı basın açıklamasının ardından, İnköy Mahalle halkının mera konumundaki arazilerine yapımı 1993 yılında kararlaştırılmış müze yapılmasına karşı çıkarak, Eskişehir-Kütahya karayolunu  bir saate yakın kapatmaları türkiye gündeminden başka dış basında dahi ilgi görmüş olması.
Atatürk bulvarı Şeker fabrikası önünde yapılan alt gecidin bir türlü tamamlanamaması, civar esnaf ve mahalle sakinlerin sıkıntıya düşmesi, aynı şekilde sanayi bölgesinde yapımı bir türlü bitirilemeyen alt gecit için sanayi esnafının isyan derecesine gelmesi, ihalalerinin iptal edilerek Kasım ayına kadar pazarlık usülü  ile ihale edileceği vatandaşları çileden çıkartmaya yetmiştir. sebeb ne..?  zeminin çok sulak olması ve çakılan direklerin bir türlü sağlantırılamaması....!! Allah..Allah yaaa...Böyle bir mazeret... kabül edilir bir mazeretmidir sizce. İstanbulda tamamen denizin altında  metrelerce tüp gecit yapılıyorda.. biz neden toprağın üstünde 10 metrelik alt gecidi yapamıyoruz...??
Fatih mahallesi, Fevzi Çakmak ve Yunus Emre caddesi yaya kaldırımım altına boru döşenmesi ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarının Subay Lojmanları tarafının yaya kaldırım genişletmesi ve tadilat işlemlerinin yapılması işlerinin tedbirsiz, önlemsiz  yaya ve taşıt trafiğinin hiç'e sayılarak yapılmaya çalışılmasının sıkıntılarının dışa vurumu olabilirmi insanların bu kadar gergin olmasındaki nedenler.
Acaba..; Bu işleri yaptıran kurum ve kuruluşların zamanlaması yanlış olabilirmi...??? Bu işlerin yapılması için ihale edilen firmaların iyi secilememiş olması,ön çalışmaların yapılmamamış olması ( mesela..Atatürk Bulvarında  ve sanayi sitesinde yapılmaya çalışılan alt gecitlerinin zemin etüdlerinin tam olarak yapılmadan işe başlanılması gibi...çünki Kütahyalı olan orta yaşlı herkez o mevkilerin eskiden sulak çayır olduğunu çok iyi bilir.) Zemin etüdü tam olarak yapılmış olsaydı, o değerler üzerinde ihaleye çıksaydı maliyet değeri ona göre hesaplanır ve o işi yapacak makine ve tesisatı olan bir firma ihaleyi alırdı.ve bu kadar zaman kaybı yaşanmaz, dolayısıylada esnaf ve vatandaşlar mağdur edilmezdi.
Velhasıl bu işleri yaptıran Belediye ve diğer kurumların işgüzahlığının ceremesini esnaf ve vatandaş çekmektedir.
Boşuna dememiş Atalarımız..'' At Binenin, Kılıç Kuşananındır'' diye..
Kütahya halkının tüm bu yaşananlardan bir ders alması ve önümüzdeki dönemde yapılacak olan genel ve yerel secimlerde kendilerini yönetecek olanlar konusunda daha bilinçli ve  hassas davranmanın ne kadar önemli olduğunu anlaması lazımdır.
Yoksa meydanlarda  daha çokkk gırtlak patlatırız....!!!

İzlenme: 648 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

KÜTAHYA - HAVA DURUMU

KUTAHYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
818 hit, 92 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu hafta:
818 hit, 82 ziyaretçi, 95 ziyaret
Bu ay:
25437 hit, 2038 ziyaretçi, 2320 ziyaret
Toplam:
934268 hit, 214414 ziyaretçi, 301568 ziyaret